Katy Sue MINIATURE DIY SET Silicone Mould
SKU: KSCA0017BRAND: Katy Sue
Create a wide selection of DIY-themed elements with ease using this Katy Sue silicone mould. Great for making miniature decorations for cookies and cupcakes. The highly detailed designs feature a paintbrush, saw, screwdriver and more.
Makes 11 individual elements - Features:
• Paint can 20mm x 30mm
• Hammer 35mm x 20mm
• Drill 30mm x 23mm
• Food safe
• Dishwasher safe
• Oven safe to 200˚C
All our award winning, food safe moulds are designed and made in our UK factory with EU and FDA compliant food grade silicone. Our moulds can be used with modified fondant, sugar paste, flower paste, modelling paste, marzipan, chocolate, candy, boiled sugar, air drying clay, polymer clay, cold porcelain and salt dough.
(KSCA0017)
| SKU | KSCA0017 |
| Brand | Katy Sue |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000209000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: V-CHC-DCC-2.5
Premium DARK CHOC Compound Coins 2.5kg
$42.40
SKU: BG-RGBL439
Bloom Baking Cup ROSE GOLD (24pk)
$4.45
SKU: CT4R06
LOYAL / MONDO 4" DEEP Cake Tin 6" Round
$12.25
SKU: OT-09OT933
Over The Top Silky Smooth Icing 2L
$27.65
SKU: CT4R12
LOYAL Elite 4" DEEP Cake Tin 12" Round
$27.75
SKU: KSCCS008
Katy Sue ROPE BORDER Silicone Mould
$25.00
SKU: DC-ZENTR02
ZEN Tray BLACK 110 x 245mm (50)
$57.75