Acetate Food Wrap Ribbon 40mm x 300m Roll
SKU: LO-MTAR40ROLLBRAND: Martellato
Sold in Multiples of 1 metre or 300m Roll
Clear Foodsafe Ribbon
- Perfect for stacking cakes with custards, creams or jelly fillings
- Build curved and custom designed desserts and savouries
- Strips can be cut to size and is flexible to bend and mould
- Excellent for all chocolate work, e.g. bows and bands
- Acetate peels away from all surfaces smoothly
- When using with chocolate it leaves a natural sheen (gloss)
- A completely Food Safe product (reusable if required)
Sold in multiples of 1 metre or 300m Roll
(LO-MTAR40ROLL)
| SKU | LO-MTAR40ROLL |
| Barcode # | 08029859010543 |
| Brand | Martellato |
| Shipping Weight | 1.7500kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001600000m3 |
| Unit Of Measure | /m |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: LO-ARL5030
Acetate Food Wrap Ribbon 50mm x 30M Roll
$10.50
SKU: VAD-BRGIRON
Bridgeport Irongate Mould by Vintage Art Decor
$33.00
SKU: KSCE0018
Katy Sue DOMED ALPHABET Silicone Mould
$19.95
SKU: VAD-LOWLATT
Lowell Lattice Mould by Vintage Art Decor
$33.00
SKU: LO-MDP050
Dariole Mould - 125ml (Box of 50)
$23.35
SKU: SM174148
Silicone Mat Merry Christmas
$15.50
SKU: LP4470RP
Half Sphere 70mm Silicone Mould - Loyal
$6.95
SKU: BNCES4403
Assorted Leaf Silicone Mould
$10.00