Christmas Trees Silicone Mould
SKU: SM174146BRAND: Bake Group
Silicone Mould - CHRISTMAS TREES
The CHRISTMAS TREES Silicone Mould is made out of a silicone system specially formulated for use in food and confectionery and complies to FDA regulations. For best results use with flowerpaste, modelling paste, fondant (with tylose as hardener), marzipan and more. Each silicone mould is packaged ready to sell with UPC barcode.
Dimensions: Mould is approximately 12cm wide and 9.0cm high. Mould contains 3 trees:
- Tree 1: 4.0cm wide x 2.8cm high
- Tree 2: 7.5cm wide x 4.5cm high
- Tree 3: 5.5cm wide x 3.5cm high
Instructions
For best details, tap in small amount of paste with a small rolling pin. Roll gently over the silicone mould and remove excess paste with a blade tool rather than a knife to avoid damaging the sugarcraft silicone mould. For easy release, the sugarcraft silicone moulds can be lightly dusted with cornflour.
(SM174146)
| SKU | SM174146 |
| Barcode # | 9347569008322 |
| Brand | Bake Group |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.001m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.000011000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: LO-ARL5030
Acetate Food Wrap Ribbon 50mm x 30M Roll
$10.50
SKU: VAD-BRGIRON
Bridgeport Irongate Mould by Vintage Art Decor
$33.00
SKU: KSCE0018
Katy Sue DOMED ALPHABET Silicone Mould
$19.95
SKU: VAD-LOWLATT
Lowell Lattice Mould by Vintage Art Decor
$33.00
SKU: LO-MDP050
Dariole Mould - 125ml (Box of 50)
$23.35
SKU: SM174148
Silicone Mat Merry Christmas
$15.50
SKU: LP4470RP
Half Sphere 70mm Silicone Mould - Loyal
$6.95
SKU: BNCES4403
Assorted Leaf Silicone Mould
$10.00