Acetate Food Wrap Ribbon 50mm x 300m Roll
SKU: LO-MTAR50ROLLBRAND: Martellato
Sold in Multiples of 1 metre or 300m Roll
Clear Foodsafe Ribbon
- Perfect for stacking cakes with custards, creams or jelly fillings
- Build curved and custom designed desserts and savouries
- Strips can be cut to size and is flexible to bend and mould
- Excellent for all chocolate work, e.g. bows and bands
- Acetate peels away from all surfaces smoothly
- When using with chocolate it leaves a natural sheen (gloss)
- A completely Food Safe product (reusable if required)
Sold in multiples of 1 metre or 300m Roll
(LO-MTAR50ROLL)
| SKU | LO-MTAR50ROLL |
| Brand | Martellato |
| Shipping Weight | 1.7500kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001600000m3 |
| Unit Of Measure | /m |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: SC941238
Pearl Silicone Mould 18.5cm x 11cm
$14.95
SKU: SC941276
Christmas Snowflake Silicone Mould 36cm x 12cm
$19.95
SKU: SC941269
Rose Silicone Mould 37cm x 11cm
$21.95
SKU: KSCE0018
Katy Sue DOMED ALPHABET Silicone Mould
$19.95
SKU: MCM-947476
3D Geo Hearts (6) Mini Silicone Mould
$12.95
SKU: MCM-947506
3D Geo Heart Extra Large Silicone Mould
$11.95
SKU: CK-91-211
Christmas Assortment Flexible Mould
$10.00
SKU: SM174132
Silicone Mould Christmas Icons
$9.50