Vizyon White 6kg Tub
SKU: VFNDWHT6BRAND: Vizyon
Vizyon is a versatile and flexible fondant which offers
- No Elephant Skin - finishes to a smooth surface with minimal bubbles
- No Colour Transfer - colours will not transfer to your hands etc
- Longer Drying Time - more time to coat your cakes and add details
- Humidity Resistance - allows you to decorate a cold cake right after coating with almost no condensation
- Increased Elasticity - can be stretched around corners with ease and no cracks
- Made with no animal products
- Gluten Free, Halal and Vegan
- See our detailed Video Tutorials here
(VFNDWHT6)
| SKU | VFNDWHT6 |
| Barcode # | 8681678000411 |
| Brand | Vizyon |
| Shipping Weight | 7.0000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.012500000m3 |
| Unit Of Measure | Tub |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
You May Also Like
SKU: VFNDWHT1
Vizyon Fondant White 1kg
$14.70
Others Also Bought
SKU: IC3004
Icing Bakels Pettinice Red 750g
$10.00CLICK for Bulk Pricing
SKU: 422004
Bakels White RTR Icing 7Kg
$65.00
SKU: DD4KGWHT
COLOUR MILL DECORATORS DOUGH WHITE 4KG
$39.00
SKU: EI-PREM-A4
A4 PREMIUM Edible Icing Sheet Lemon Tree (Pk24)
$50.00
SKU: 09OT864
OTT Edible Icing Sheet A4 (Pk 24)
$65.00
More From This Category
SKU: VFNDLPNK1
Vizyon Fondant Light Pink 1kg
$14.70
SKU: V-WPC-BWC-1
Vizyon BONCREAM Whipping Cream 1kg
$23.65CLICK for Bulk Pricing
SKU: VFNDBLK1
Vizyon Fondant Black 1kg
$14.70
SKU: V-CUS-CRM-1
Vizyon Custard Cream Filling 1kg
$19.10CLICK for Bulk Pricing
SKU: VFNDDMG1
Vizyon Fondant Dark Magenta 1kg
$14.70
SKU: VFNDBLU1
Vizyon Fondant Blue 1kg
$14.70
SKU: VFNDWHT1
Vizyon Fondant White 1kg
$14.70
SKU: VFNDGRN1
Vizyon Fondant Green 1kg
$14.70