Gloves Vinyl Powder Free Blue Large
SKU: SFD-GV0012BRAND: Capri
Gloves Vinyl Powder Free Blue Large
Units per Measure: 100
Made with vinyl-- suitable for wrapping cold food
Item Specifications
| Colour | Blue |
| Brand | Capri |
| Product Size | Medium |
| Product Material | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Compostable | No |
| Food Grade | Yes |
| Product Dimensions | 245mm x 95mm |
| Recyclable | No |
(SFD-GV0012)
| SKU | SFD-GV0012 |
| Barcode # | 9326109003447 |
| Brand | Capri |
| Shipping Weight | 0.2800kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: SFD-HB40120
Silicone Baking Paper Handy Bake Roll White 40cm x
$35.00
SKU: SFD-HB30120
Silicone Baking Paper Handy Bake Roll White 30cm x
$30.00
SKU: SFD-GV0011
Gloves Vinyl Powder Free Blue Medium
$4.50