Sweetapolita Rainbow Crunchy Sprinkles 90g
SKU: SP-0262BRAND: Sweetapolita Sprinkles + Stuff
OVERVIEW
These premium rainbow jimmies, known to us as RAINBOW Crunchy Sprinkles, are a signature Sweetapolita blend and made from sought-after skinny sugar strands made in Canada. They are much longer and thinner (and crunchy!). These sprinkles are candy-sweet and yummy on their own. These rainbow jimmies are the perfect way to make any cake, cupcake, cookie, ice cream sandwich or pretty much anything party-ready!
INGREDIENTS
Sugars (sugar, glucose), Water, Palm kernel oil, Sunflower lecithin, Natural flavors, Carnauba wax, Artificial colors (Blue 1, Red 40, Red 3, Yellow 5, Yellow 6).
MORE INFO
The product images shown are for illustration purposes only and, due to the nature of our product, may not be an identical representation of component ratios or colours (appearance of colours will range across devices). Statewidefood reserves the right to change product images or specifications, if necessary, without notice.
VEGAN • GLUTEN FREE • DAIRY FREE • VEGETARIAN • SOY FREE • NON GMO
(SP-0262)
| SKU | SP-0262 |
| Barcode # | 0990002502629 |
| Brand | Sweetapolita Sprinkles + Stuff |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.000392000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: 09OT620
MEDLEY SPRINKLES - ROYAL BLUE 65G
$4.50
SKU: SP-1122
Sweetapolita Birthday Party Vegan Sprinkle Medley
$10.00
SKU: SP-1162
Sweetapolita Waves + Wonder Sprinkle Medley 100g
$10.00
SKU: K-09OT541
Bling Pastel Sequin Mix - 1kg
$19.85
SKU: BG-SP-AROD1
Sprinks AQUA Rods 75g
$5.95
SKU: SP-7242
Sweetapolita Bake the World Happy Sprinkle Medley
$10.00
SKU: 09OT614
MEDLEY SPRINKLES -PASTEL PINK 65G
$4.50
SKU: RE-PRINCESS
Roberts PRINCESS Sprinkle Mix 120g - BEST BEFORE
$4.95