Sweetapolita Girl Crush Sprinkle Medley 100g
SKU: SP-1963BRAND: Sweetapolita Sprinkles + Stuff
OVERVIEW
Sweetapolita's 'Girl Crush’ Sprinkle Medley, the perfect mix for your pink-loving squad parties, sleepover treats and more! These timeless sprinkles add a touch of love to every sweet creation. Bows, lips, and hearts, oh my!
INGREDIENTS
Sugars (sugar, glucose, dextrose), Water, Palm kernel oil, Natural & artificial flavors, Carnauba wax, Corn starch, Mica dust, Confectioners’ glaze, Potato starch, Sunflower oil, Rice flour, Glycerin, Tapioca starch, Gum arabic, Xanthan gum, Cellulose gum, Maltodextrin, Magnesium stearate, Artificial & natural colors (FD&C Red 3, Blue 1, Natural pink, Titanium dioxide, Cochineal).
MORE INFO
This medley contains pressed sugar shapes that are very hard and as with any hard candy, represent a choking hazard to small children and risk to your teeth. Please consume with caution.
The product images shown are for illustration purposes only and, due to the nature of our product, may not be an identical representation of component ratios or colours (appearance of colours will range across devices). Statewidefood reserves the right to change product images or specifications, if necessary, without notice.
GLUTEN FREE • DAIRY FREE
(SP-1963)
| SKU | SP-1963 |
| Barcode # | 0990002519634 |
| Brand | Sweetapolita Sprinkles + Stuff |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.000392000m3 |
| Unit Of Measure | Jar |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: S66Space
Roberts Space Jam Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: BG-SPPINEA500
Sprinks PINEAPPLE SURPRISE Sprinkles - 500g
$19.90
SKU: SP-7131
Sweetapolita Twirls + Swirls Mini Assorted Sprinkl
$27.95
SKU: BG-SP-SROD1
Sprinks Silver Rods 75g
$6.20
SKU: BG-SP-MPROD
Sprinks Matte Pink Rods 75g
$5.95
SKU: RE-MINE
Roberts MINECRAFT Sprinkle Mix 120g- - BEST BEFO
$4.95
SKU: S66Harry
Roberts Harry Potter Inspired Sprinkle Mix 80g
$4.50
SKU: RE-MARINE
Roberts MARINE Sprinkle Mix 120g - BEST BEFORE 03
$4.95