MDF Board 10mm White Round 14"
SKU: CB10-WR14BRAND: Lemon Tree
The Masonite 10mm Board is perfect for your heavier than average cakes. Boasting a 10mm thickness, this cake board offers exceptional support during transportation and allows you to showcase the most elaborate cakes with confidence!
Available in a variety of shapes and sizes to complete any theme you desire!
- Sizes: 10in/25cm, 12in/30cm, 14in/35cm
- Colour: White
- Shape: Round
- Thickness: 10mm
- Food grade
- FDA certified & BPA FREE
- Individually shrink wrapped and barcoded
(CB10-WR14)
| SKU | CB10-WR14 |
| Barcode # | 9341625004136 |
| Brand | Lemon Tree |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.012250000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CB4-WS10
4mm MDF Board White Square 10"
$2.20
SKU: CB4-WS12
4mm MDF Board White Square 12"
$3.15
SKU: PA-T121212E
Cake Box Tall 12x12x12" Top Window E-Flute
SKU: PA-T141412E
Cake Box Tall 14x14x12" Top Window E-Flute
SKU: CCBOX12-P
12 Hole Cupcake Box Select Insert (ea)
From $1.35
SKU: CCBOX24-P
24 Hole Cupcake Box Select Insert (ea)
From $3.50
SKU: PA-C1218CLR
Clear Cake Box 12.5x12.5x18" High
$10.95
SKU: SFD-CBT12
Cake Box 12x12x12" Top Window
More From This Category
SKU: CB6-SR19
6mm MDF Board Silver Round 19"
$9.79
SKU: CB4-SR11
4mm MDF Board Silver Round 11"
$3.49
SKU: CB4-GR16
4mm MDF Board Gold Round 16"
$6.08
SKU: CBMBS16
Loyal MDF Board 5mm BLACK SQUARE 16"
$6.08
SKU: CB4-SR13
4mm MDF Board Silver Round 13"
$4.84
SKU: CB4-BS08
4mm MDF Board Black Square 08"
$2.59
SKU: CB4-GS13
4mm MDF Board Gold Square 13"
$4.84
SKU: CB4-WR22
4mm MDF Board White Round 22"
$6.75