Loyal Rolling Pin with Guides 35cm
SKU: LP0355RPBRAND: Loyal Bakeware
- The rolling pin with guides takes the worry out of rolling fondant icing and pastry dough
- The colour coded guides slide on and off to assist with rolling consistent widths with erither icing or dough
- The blue guide is 1.5mm (1/16 inch) and pink guide is 3mm (1/8 inch)
- Made of PE
- Easy to use and clean
- Food safety grade
- 35mm diameter 330mm long
(LP0355RP)
| SKU | LP0355RP |
| Barcode # | 9341671009536 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.5400kg |
| Shipping Width | 0.380m |
| Shipping Height | 0.045m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001710000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: HA-LTIR380
Thermometer Infrared with Laser
$45.70
SKU: SP-NESTJUG
Jug with Nesting Measuring Cups and Funnel
$17.95
SKU: EA-SBRUSH2
Sponge Brush - 2 pack
$3.85
SKU: LO-LTC1002
Loyal Candy and Deep Fry Thermometer
$7.70
SKU: HA6020
Fondant Cutter and Embosser
$6.00
SKU: EA-10HOLEP
Paint Palette 10 Hole - Sweet Sticks
$3.80
SKU: LP0341RP
Loyal Rolling Pin with Guides 23cm
$9.95
SKU: LP50314RP
Cake Leveller with 2 Blades
$5.30