Loyal Rolling Pin with Guides 23cm
SKU: LP0341RPBRAND: Loyal Bakeware
- The rolling pin with guides takes the worry out of rolling fondant icing and pastry dough
- The colour coded guides slide on and off to assist with rolling consistent widths with either icing or dough
- The blue guide is 1.5mm (1/16 inch) and pink guide is 3mm (1/8 inch)
- Made of PE
- Easy to use and clean
- Food safety grade
- 25mm diameter 230mm long
(LP0341RP)
| SKU | LP0341RP |
| Barcode # | 9341671009529 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.290m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000522000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: HA8120
Stencil Small Harlequin Cake Side
$10.40
SKU: SP-2227
Sweetapolita Space Party Sprinkle Medley 100g
$10.00
SKU: EA-ANTGLD
Sweet Sticks Antique Gold Metallic 15ml
$8.45
More From This Category
SKU: LO-LFL130RP
Loyal Flower Lifter
$3.65
SKU: SP-NESTJUG
Jug with Nesting Measuring Cups and Funnel
$17.95
SKU: GL5200
Metallic Paint Sponge Easy Cover
$8.45
SKU: LO-LP37003
SIFTER 3 Cup
$9.65
SKU: LO-LTC1002
Loyal Candy and Deep Fry Thermometer
$7.70
SKU: LO-LTD0004
Loyal Digital Waterproof Thermometer
$13.90
SKU: LO-LS5260
Loyal Silicone Spatula/Scraper 28cm
$9.95
SKU: EA-SBRUSH2
Sponge Brush - 2 pack
$3.85