Loyal Popsicle Mould Kit - 2 Moulds +50 Sticks
SKU: LO-LP0105RPBRAND: Loyal Bakeware
Create and design your own home made ice creams, marshmallow, cake, chocolate and savoury popsicle on sticks
Makes 8 popsicles
Kit includes:
- 2 x 4 cavity silicone moulds
- cavity L.89mm - W.46mm- L.20mm
- Easy to demould and clean
- Each cavity has a slot to insert the ice cream stick
- Before first use apply a light amount of butter or oil for easy release
- Kit includes 50 sticks made of birch wood
- Fridge, Freezer to -40ºC
- Oven safe to +230ºC
(LO-LP0105RP)
| SKU | LO-LP0105RP |
| Barcode # | 9341671009642 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.000400000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: SC941306
Fish Scale Silicone Mould 16cm x 11cm
$14.95
SKU: SC941238
Pearl Silicone Mould 18.5cm x 11cm
$14.95
SKU: SM00C30
Silicone Mat Batman Mask
$14.73
SKU: KSCE0076
Katy Sue UNICORN EARS HORN & LASHES
$16.95
SKU: LO-MTAR40
Acetate Food Wrap Ribbon 40mm per metre
$0.47
SKU: CK-91211
CK Christmas Assortment Mould
$11.95
SKU: UBSC960994
Under The Sea Silicon Moulds
$8.50
SKU: SM174146
Christmas Trees Silicone Mould
$8.95