Silicone Mat Prancing Reindeer
SKU: SM174171BRAND: Bake Group
Silicone Mould - PRANCING REINDEER
The large PRANCING REINDEER Silicone Mould is made out of silicone specially formulated for use in food and confectionery and complies to FDA regulations.
For best results use with flowerpaste, modelling paste, fondant (with tylose as hardener), marzipan and more.
Each silicone mould is packaged ready to sell with UPC barcode.
Dimensions
Approximately 14cm wide, 14cm high and 1.5cm deep.
Instructions
For best details, tap in small amount of paste with a small rolling pin. Roll gently over the silicone mould and remove excess paste with a blade tool rather than a knife to avoid damaging the sugarcraft silicone mould. For easy release, the sugarcraft silicone moulds can be lightly dusted with cornflour.
(SM174171)
| SKU | SM174171 |
| Barcode # | 9347569008377 |
| Brand | Bake Group |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000196000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: ED3422
3D Christmas 25mm Snowman & 35mm Tree (32)
$32.00
SKU: HA7502
Cutter S/Steel Angel/Fairy (Ea)
$3.78
SKU: FL2110
Cupcake Wrapper Pearl Red Christmas Trees (12)
$4.46
SKU: ED3490L
Assorted Christmas Decoration 40mm (Box 96)
$43.65
SKU: SM174148
Silicone Mat Merry Christmas
$15.50
SKU: ED3420S
3D Santa 25mm (Box 32)
$28.80
SKU: ED3237S
Poinsettia Spray (1)
$10.95
SKU: ED3035
Non Pareils CHRISTMAS Blend 1kg
$12.95