Loyal Macaron Mat - 48 Macarons
SKU: LO-LP4448MACBRAND: Loyal Bakeware
Create professional looking Macarons every time with this Silicone Macaron Preparation Mat
The art of making a Macaron has been perfected. Place your piping tip onto the centre of the Macaron circle and squeeze the mix until it reaches the edges of the piping guide.
These edges create perfect feet for your Macaron - they will be walking out the door!
Makes 48 Macarons per mat
- 100% food safe non-stick silicone
- European & FDA compliant
- Oven, freezer & fridge safe
- Temperature range (-40 to +230C)
- Easy to clean
- Diameter 40mm
- Overall mat size: 395 x 295mm
(LO-LP4448MAC)
| SKU | LO-LP4448MAC |
| Barcode # | 9341671007242 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.001200000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: LO-ARL5030
Acetate Food Wrap Ribbon 50mm x 30M Roll
$10.50
SKU: VAD-BRGIRON
Bridgeport Irongate Mould by Vintage Art Decor
$33.00
SKU: KSCE0018
Katy Sue DOMED ALPHABET Silicone Mould
$19.95
SKU: VAD-LOWLATT
Lowell Lattice Mould by Vintage Art Decor
$33.00
SKU: LO-MDP050
Dariole Mould - 125ml (Box of 50)
$23.35
SKU: SM174148
Silicone Mat Merry Christmas
$15.50
SKU: LP4470RP
Half Sphere 70mm Silicone Mould - Loyal
$6.95
SKU: BNCES4403
Assorted Leaf Silicone Mould
$10.00