Katy Sue WINGS Silicone Mould
SKU: KSCE0043BRAND: Katy Sue
This Katy Sue Wings silicone mould features two different size pairs of highly detailed symmetrical feathered wings. Perfect for all cake styles and themes including angels, fairies, birds, swans and steampunk.
Create amazingly detailed feathered wings for your cake decorating projects with this Wings embellishment mould. The wings come in two different sizes, are very detailed and will work on a wide variety of cakes and projects, from cupcakes to large cakes.
2 pairs of symmetrical feathered wings - Features:
• Small
• Medium
• Food safe
• Dishwasher safe
• Oven safe to 200˚C
All our award winning, food safe moulds are designed and made in our UK factory with EU and FDA compliant food grade silicone. Our moulds can be used with modified fondant, sugar paste, flower paste, modelling paste, marzipan, chocolate, candy, boiled sugar, air drying clay, polymer clay, cold porcelain and salt dough.
(KSCE0043)
| SKU | KSCE0043 |
| Brand | Katy Sue |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000209000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: DJB-LGE
Dowel Joining Bracket (5pc)
$1.95
SKU: CT4R06
LOYAL / MONDO 4" DEEP Cake Tin 6" Round
$12.25
SKU: DC-ZENBO02
ZEN Bowl BLACK 460ml (50)
$37.80
SKU: CT3HLF
LOYAL Elite Anodised cake Tin Half Slab 12x16x3"
$42.75
SKU: KSCE0126
Katy Sue MINI JUNGLE LEAVES Silicone Mould
$16.95
SKU: SP-OIBASE
- Sprinks OIL BASE MIX 15ml
$5.15
sale
SKU: HN-4MM-PURP
4mm Cachous PURPLE 1kg Hatziyiannakis
$22.00 WAS $44.00