Chefmaster Purple Liqua-Gel 2.3oz/68ml
SKU: CM5003BRAND: Chefmaster
Chefmaster LIQUA-GEL 2.3oz/68ml Bottle
Chefmaster Liqua-Gel is a highly concentrated, vibrant food colouring that mixes easily and provides consistent tones without altering the texturing of your product.
Colours are intense, bright and vivid. Easy to mix and disperse instantly. Gels come in a bulk 2.3oz (68ml) squeeze bottle with twist-top lid, so you can add drops for easy-to-repeat colors every time.
Use in whipped icing, buttercream, fondant, cookies, and more.
- Vibrant Colours
- Will not break down icings
- Fade and bleed resistant
- Easy clean up
- High concentrated color for cost efficiency
- Gluten Free
- Halal and Kosher certified.
- Not derived from animals or animal products.
- Made in the USA with high quality FDA approved ingredients
(CM5003)
| SKU | CM5003 |
| Barcode # | 0023114514454 |
| Brand | Chefmaster |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.010m |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: IC3003
Icing Bakels Pettinice 750g BLACK
$10.00CLICK for Bulk Pricing
SKU: IC3006
Icing Bakels Pettinice Yellow 750g
$10.00CLICK for Bulk Pricing
More From This Category
SKU: CM-5046
Chefmaster Rose Pink Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5707
Chefmaster Neon Bright Orange Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5438
Chefmaster Teal Green Liqua-Gel 298g
$21.20
SKU: CM-5485
Chefmaster Violet Liqua-Gel 298g
$23.35
SKU: CM-5762
Chefmaster Neon Bright Purple Liqua-Gel 298g
$29.00
SKU: CM-5480
Chefmaster Tulip Red No Taste 298g
$21.20
SKU: CM-5704
Chefmaster Neon Bright Green Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5038
Chefmaster Georgia Peach Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50