Chefmaster Tulip Red (No Taste) Liqua-Gel 2.3oz/68ml
SKU: CM-5076BRAND: Chefmaster
Chefmaster LIQUA-GEL 2.3oz/68ml Bottle
Chefmaster Liqua-Gel is a highly concentrated, vibrant food colouring that mixes easily and provides consistent tones without altering the texturing of your product.
Colours are intense, bright and vivid. Easy to mix and disperse instantly. Gels come in a bulk 2.3oz (68ml) squeeze bottle with twist-top lid, so you can add drops for easy-to-repeat colors every time.
Use in whipped icing, buttercream, fondant, cookies, and more.
- Vibrant Colours
- Will not break down icings
- Fade and bleed resistant
- Easy clean up
- High concentrated color for cost efficiency
- Gluten Free
- Halal and Kosher certified.
- Not derived from animals or animal products.
- Made in the USA with high quality FDA approved ingredients
(CM-5076)
| SKU | CM-5076 |
| Barcode # | 0023114220201 |
| Brand | Chefmaster |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.030m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.030m |
| Shipping Cubic | 0.000090000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CM-5026
Chefmaster Golden Yellow Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5036
Chefmaster Sunset Orange Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5046
Chefmaster Rose Pink Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
More From This Category
SKU: CM-5465
Chefmaster Red Red Liqua-Gel 298g
$23.35
SKU: CM-5425
Chefmaster Buckeye Brown Liqua-Gel 298g
$21.20
SKU: CM-5011
Chefmaster Royal Blue Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5051
Chefmaster Burgundy Wine Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5046
Chefmaster Rose Pink Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5031
Chefmaster Leaf Green Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5704
Chefmaster Neon Bright Green Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5707
Chefmaster Neon Bright Orange Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50