Chefmaster Leaf Green Liqua-Gel 298g
SKU: CM-5435BRAND: Chefmaster
Chefmaster LIQUA-GEL 298G
Chefmaster Liqua-Gel is a highly concentrated, vibrant food colouring that mixes easily and provides consistent tones without altering the texturing of your product.
Colours are intense, bright and vivid. Easy to mix and disperse instantly. Gels come in a bulk 2.3oz (68ml) squeeze bottle with twist-top lid, so you can add drops for easy-to-repeat colors every time.
Use in whipped icing, buttercream, fondant, cookies, and more.
- Vibrant Colours
- Will not break down icings
- Fade and bleed resistant
- Easy clean up
- High concentrated color for cost efficiency
- Gluten Free
- Halal and Kosher certified.
- Not derived from animals or animal products.
- Made in the USA with high quality FDA approved ingredients
(CM-5435)
| SKU | CM-5435 |
| Barcode # | 0023114223080 |
| Brand | Chefmaster |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000720000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: ED3185B
Baby Assortment Large Blue (192pcs)
$76.95
SKU: LO-LTS172RP
Loyal No 172 Open Star MED Tip
$2.95
SKU: LO-LTS234RP
Loyal No 234 Multi Open MEDIUM Tip
$2.95
SKU: HC-HEARTS
12 Hearts on Stick
$1.15
SKU: SP-OIBASE
- Sprinks OIL BASE MIX 15ml
$5.15
SKU: SP-RAINBOW
HUNDREDS OF RAINBOWS Handcut Toppers 55g
$9.75
More From This Category
SKU: CM-5011
Chefmaster Royal Blue Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5038
Chefmaster Georgia Peach Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5073
Chefmaster Super Red Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5480
Chefmaster Tulip Red No Taste 298g
$21.20
SKU: CM-5750A
Chefmaster Neon Bright Blue Liqua Gel 298g
$21.20
SKU: CM-5041
Chefmaster Bakers Rose Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5024
Chefmaster Forest Green Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5046
Chefmaster Rose Pink Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50