Chefmaster Fuchsia Liqua-Gel 2.3oz/68ml
SKU: CM-5055BRAND: Chefmaster
Chefmaster LIQUA-GEL 2.3oz/68ml Bottle
Chefmaster Liqua-Gel is a highly concentrated, vibrant food colouring that mixes easily and provides consistent tones without altering the texturing of your product.
Colours are intense, bright and vivid. Easy to mix and disperse instantly. Gels come in a bulk 2.3oz (68ml) squeeze bottle with twist-top lid, so you can add drops for easy-to-repeat colors every time.
Use in whipped icing, buttercream, fondant, cookies, and more.
- Vibrant Colours
- Will not break down icings
- Fade and bleed resistant
- Easy clean up
- High concentrated color for cost efficiency
- Gluten Free
- Halal and Kosher certified.
- Not derived from animals or animal products.
- Made in the USA with high quality FDA approved ingredients
(CM-5055)
| SKU | CM-5055 |
| Barcode # | 0023114220133 |
| Brand | Chefmaster |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.030m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.030m |
| Shipping Cubic | 0.000090000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: ED3256H
Frangipani Petite 25mm Pink Hangsell (6pk)
$2.75
SKU: CO8110
Butterscotch Flavouring 30ml
$4.95
SKU: ED3122H
Blossom 2cm Mauve Hangsell (12 pce)
$3.95
More From This Category
SKU: CM-5485
Chefmaster Violet Liqua-Gel 298g
$23.35
SKU: CM-5031
Chefmaster Leaf Green Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5907
Chefmaster White Liqua-Gel 3.5oz/99ml
$8.50
SKU: CM-5081
Chefmaster Violet Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5011
Chefmaster Royal Blue Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5046
Chefmaster Rose Pink Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5041
Chefmaster Bakers Rose Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5450
Chefmaster Rose Pink Liqua-Gel 298g
$23.35