Chefmaster White Liqua-Gel 3.5oz/99ml
SKU: CM-5907BRAND: Chefmaster
Chefmaster LIQUA-GEL 3.5oz/99ml Bottle
Chefmaster Liqua-Gel is a highly concentrated, vibrant food colouring that mixes easily and provides consistent tones without altering the texturing of your product.
Colours are intense, bright and vivid. Easy to mix and disperse instantly. Gels come in a bulk 2.3oz (68ml) squeeze bottle with twist-top lid, so you can add drops for easy-to-repeat colors every time.
Use in whipped icing, buttercream, fondant, cookies, and more.
- Vibrant Colours
- Will not break down icings
- Fade and bleed resistant
- Easy clean up
- High concentrated color for cost efficiency
- Gluten Free
- Halal and Kosher certified.
- Not derived from animals or animal products.
- Made in the USA with high quality FDA approved ingredients
(CM-5907)
| SKU | CM-5907 |
| Barcode # | 0023114220522 |
| Brand | Chefmaster |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.030m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.030m |
| Shipping Cubic | 0.000090000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CB4-WR12
4mm MDF Board White Round 12"
$3.15
More From This Category
SKU: CM-5410
Chefmaster Coal Black Liqua-Gel 298g
$23.35
SKU: CM-5041
Chefmaster Bakers Rose Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5477
Chefmaster Super Red Liqua-Gel 298g
$23.35
SKU: CM-5438
Chefmaster Teal Green Liqua-Gel 298g
$21.20
SKU: CM-5086
Chefmaster Lemon Yellow Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5704
Chefmaster Neon Bright Green Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5455
Chefmaster Burgundy Wine Liqua-Gel 298g
$29.00
SKU: CM5713
Chefmaster Neon Purple Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50