Bakels OVALETT Stabiliser 5KG *SPECIAL ORDER
SKU: IN211002BRAND: Bakels
ETA 2-3 Days from time of Order
Bakels Ovalett 5kg
Ovalett is a stabiliser and emulsifier used in baking sponge cakes.
It helps the eggs to rise rapidly and stiffly. As it is acidic it also helps the beaten eggs to remain stable and not lose the airy and voluminous texture.
Make your sponge cake softer and smoother.
(IN211002)
| SKU | IN211002 |
| Brand | Bakels |
| Shipping Weight | 6.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.010000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: LO-RCB150
Cookie Bag Resealable 100x150mm (100)
$4.95
More From This Category
SKU: SP-01112
SPRINKS Rose Spirit 100ml
$5.75
SKU: IN431003
Bakels Lemon Apito Paste 1kg *Special Order
$45.00
SKU: IN441003
Bakels Strawberry Apito Paste 1kg *Special Order
$63.65
SKU: CCSCI4348
Cake Craft Tylose CMC 1KG
$55.00
SKU: IN452104
Bakels Vanilla Apito Essence 1kg *Special Order
$100.00
SKU: IC8004
Glycerine (50ml)
$5.50
SKU: SOLITE750
Solite Vegetable Creaming Shortening 750g
$12.25
SKU: IN418233
RASPLUM Jam Filling 14kg *Special Order
$98.45