Acetate Food Wrap Ribbon 60mm x 300m Roll
SKU: LO-MTAR60ROLLBRAND: Martellato
Sold in Multiples of 1m or Rolls of 300m
Clear Foodsafe Ribbon
- Perfect for stacking cakes with custards, creams or jelly fillings
- Build curved and custom designed desserts and savouries
- Strips can be cut to size and is flexible to bend and mould
- Excellent for all chocolate work, e.g. bows and bands
- Acetate peels away from all surfaces smoothly
- When using with chocolate it leaves a natural sheen (gloss)
- A completely Food Safe product (reusable if required)
Sold in Multiples of 1m or Rolls of 300m
(LO-MTAR60ROLL)
| SKU | LO-MTAR60ROLL |
| Brand | Martellato |
| Shipping Weight | 1.7500kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
| Unit Of Measure | /m |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: LO-ARL5030
Acetate Food Wrap Ribbon 50mm x 30M Roll
$10.50
SKU: BG-3812
Baby Sleeping Mould Small
$6.95
SKU: SC941306
Fish Scale Silicone Mould 16cm x 11cm
$14.95
SKU: KSCA0017
Katy Sue MINIATURE DIY SET Silicone Mould
$21.75
SKU: KSCF0014
Katy Sue NUTCRACKER Silicone Mould
$21.75
SKU: SC941252
Flower Silicone Mould 19cm x 11cm
$14.95
SKU: MCM-947476
3D Geo Hearts (6) Mini Silicone Mould
$12.95
SKU: KSCE0069
Katy Sue SEASHELLS Silicone Mould
$28.00