Acetate Food Wrap Ribbon 40mm per metre
SKU: LO-MTAR40BRAND: Martellato
Sold in Multiples of 1 metre or 300m Roll
Clear Foodsafe Ribbon - Cut per metre
- Perfect for stacking cakes with custards, creams or jelly fillings
- Build curved and custom designed desserts and savouries
- Strips can be cut to size and is flexible to bend and mould
- Excellent for all chocolate work, e.g. bows and bands
- Acetate peels away from all surfaces smoothly
- When using with chocolate it leaves a natural sheen (gloss)
- A completely Food Safe product (reusable if required)
Sold in multiples of 1 metre or 300m Roll
(LO-MTAR40)
| SKU | LO-MTAR40 |
| Brand | Martellato |
| Shipping Weight | 0.0010kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000100000m3 |
| Unit Of Measure | /m |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: ED3032
Non Pareils YELLOW (1Kg)
$12.95
SKU: CM-5907
Chefmaster White Liqua-Gel 3.5oz/99ml
$8.50
SKU: 09CM609
Chefmaster Airbrush VIOLET 0.64oz/18g
$3.85
More From This Category
SKU: LO-MTAR40ROLL
Acetate Food Wrap Ribbon 40mm x 300m Roll
$56.70
SKU: SM174133
Silicone Mat Reindeer Christmas
$11.50
SKU: BG-3812
Baby Sleeping Mould Small
$6.95
SKU: USBC-CM4300
Flamingo Silicone Mould
$3.50
SKU: SC941276
Christmas Snowflake Silicone Mould 36cm x 12cm
$19.95
SKU: KSCA0017
Katy Sue MINIATURE DIY SET Silicone Mould
$21.75
SKU: SC941214
Sequins Shapes Silicone Mould 18.5cm x 11cm
$14.95
SKU: SM174146
Christmas Trees Silicone Mould
$8.95