Katy Sue NUTCRACKER Silicone Mould
SKU: KSCF0014BRAND: Katy Sue
This Katy Sue silicone mould of a traditional Nutcracker solider is detailed with all his buttons and belt on his coat, his face and beard, as well as his boots and a fleur-de-lis on his hat. A wonderful festive mould with all the magic of Christmas.
The mould is perfect for all of your mixed media, clay or cake decorating projects. Use this mould with Sugarpaste, fondants and modelling chocolate.
Features:
• Beautifully detailed mould of a Nutcracker soldier
• Size of mould 11cm in height by 3.5cm wide
• Food safe
• Dishwasher safe
• Oven safe to 200˚C
All our award winning, food safe moulds are designed and made in our UK factory with EU and FDA compliant food grade silicone. Our moulds can be used with modified fondant, sugar paste, flower paste, modelling paste, marzipan, chocolate, candy, boiled sugar, air drying clay, polymer clay, cold porcelain and salt dough.
(KSCF0014)
| SKU | KSCF0014 |
| Brand | Katy Sue |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000209000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: SC941146
Pansy Silicone Mould
$24.95
SKU: VAD-KINGMED
Kingsbury Medallion Mould by Vintage Art Decor
$33.00
SKU: KSCE0112
Katy Sue PRESENTS Silicone Mould
$25.00
SKU: BNCED3732
Assorted Star Silicon Mould
$9.00
SKU: SM174148
Silicone Mat Merry Christmas
$15.50
SKU: CK-91211
CK Christmas Assortment Mould
$11.95
SKU: SC-EEGG
Easter Egg 60mm Silicone Mould
$7.95