Flower Mix - Sapphire Blue 25g
SKU: RR105BRAND: Rosie Rose
ROSIE ROSE EDIBLE FLOWERS !
Flower mix combines the beauty and scent of 100 and one nights. This mix consists of carefully selected Damascene rose petals, cornflower blossoms and marigold blossoms.
The cornflower blossoms are known for their bright colors and give the flower mix a fresh and lively touch. The marigold flowers add a warm and sunny nuance to the mix. The dried Damask rose petals give the flower mix a delicate and seductive rose scent and taste.
The ROSIE ROSE flower mix is perfect for decorating desserts, baked goods or as an ingredient for tea mixtures. It gives your creations an appealing visual component and a subtle floral note that pampers your senses.
Available in the variants:
- Flower mix ruby red consisting of: Damask rose petals, red cornflower blossoms and yellow marigold blossoms
- Flower mix sapphire blue consisting of: Damascus rose petals, blue cornflower blossoms and yellow marigold blossoms
Highlights
- Intense rose scent and taste
- 100% free of additives and pesticides
- 100% handcrafted
(RR105)
| SKU | RR105 |
| Barcode # | 6166630403308 |
| Brand | Rosie Rose |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.000228000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: SCC107023-1
Isomalt Nibs - CLEAR 1kg
$33.00
SKU: CM-5438
Chefmaster Teal Green Liqua-Gel 298g
$21.20
SKU: CMA20LMN
Colour Mill Aqua Lemon 20ml
$5.35
SKU: LO-ARL5030
Acetate Food Wrap Ribbon 50mm x 30M Roll
$10.50
SKU: CML-PEB
Colour Mill Oil Based Colour PEBBLE 20ml
$6.95
SKU: CM-5031
Chefmaster Leaf Green Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50