Colour Mill Oil Based Colour CLAY 100ml (Large)
SKU: CML-CLAY-100BRAND: Colour Mill
Use in Buttercream, Swiss Meringue, Chocolate
100 ml Bottle
What's the secret?
Unlike conventional gel colours, Colour Mill loves the fats & oils in your baking.
We dye and disperse our colouring using these oils, allowing you to achieve a rich & vibrant result.
Best in Buttercream, Swiss Meringue, Chocolate, Cake Batter, Ganache, Fondant & many more.
Directions:
Shake well before use
Take it easy, colours will develop over time
Store in a cool dry place away from sunlight.
Blended & bottled in Australia from local & imported ingredients
- Allergen Free
- Vegan
- Halal
- Kosher
- Size 100ml
Thank you for supporting Australian owned small business
(CML-CLAY-100)
| SKU | CML-CLAY-100 |
| Barcode # | 88449418 |
| Brand | Colour Mill |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.040m |
| Shipping Cubic | 0.000128000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: CM-5011
Chefmaster Royal Blue Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CML-LEMN
Colour Mill Oil Based Colour LEMON 20ml
$6.95
SKU: CML-TAUPE-100
Colour Mill Oil Based Colour TAUPE 100ml (Large)
$22.20
SKU: CM-5076
Chefmaster Tulip Red (No Taste) Liqua-Gel 2.3oz/68
$8.50
SKU: CML-BLUSH
Colour Mill Oil Based Colour BLUSH 20ml
$6.95
SKU: CM-5036
Chefmaster Sunset Orange Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5041
Chefmaster Bakers Rose Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5055
Chefmaster Fuchsia Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50