Bakels Caramel Truffle NAFNAC 6kg *Special Order
SKU: IN514642BRAND: Bakels
ETA 2-3 days
Ready to Use Caramel Truffle
A soft ready to use caramel truffle for decorating and enrobing various types of cakes and confectionery
- Wide Range of Decadent Flavours
- Versatile - Use for:
- Coating, Filling, Piping and Whipping
- No Artificial Flavours
- Freeze and Thaw Stable
Instructions for use:
- Heat to desired Consistency
- Use as required
- Do not exceed 38 degrees C
Available in 6kg Tub
(IN514642)
| SKU | IN514642 |
| Brand | Bakels |
| Shipping Weight | 6.1000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.008000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: RD-PGL-GREY
Progel Colour - Grey 25g
$7.20
SKU: RR100
Strawflowers - Copper 15 pcs
$11.15
SKU: LA-09LO876
Lorann Oils Apple Flavor 3.7ml
$4.65
SKU: BG-PC500S
Standard #550 Silver Foil Baking Cup (50pk)
$3.75
More From This Category
SKU: LO-MTAR60ROLL
Acetate Food Wrap Ribbon 60mm x 300m Roll
$77.70
SKU: IN514162
Bakels Milk Choc Ganache 6kg * SPECIAL ORDER
$72.00
SKU: IN4385021
Bakels FL Pettina Choc Paste 1kg
$40.00
SKU: LO-MTAR50ROLL
Acetate Food Wrap Ribbon 50mm x 300m Roll
$61.95
SKU: LO-ARL5030
Acetate Food Wrap Ribbon 50mm x 30M Roll
$10.50
SKU: IN438002
Bakels Chocolate Apito Paste 5kg *Special Order
$176.00
SKU: LO-MTAR40ROLL
Acetate Food Wrap Ribbon 40mm x 300m Roll
$56.70
SKU: IN514372
Bakels White Truffle 6kg
$93.25