Vizyon Fondant Lt Green 1kg
SKU: VFNDLGR1BRAND: Vizyon
Vizyon is a versatile and flexible fondant which offers
- No Elephant Skin - finishes to a smooth surface with minimal bubbles
- No Colour Transfer - colours will not transfer to your hands etc
- Longer Drying Time - more time to coat your cakes and add details
- Humidity Resistance - allows you to decorate a cold cake right after coating with almost no condensation
- Increased Elasticity - can be stretched around corners with ease and no cracks
- Made with no animal products
- Gluten Free, Halal and Vegan
- See our detailed Video Tutorials here
(VFNDLGR1)
| SKU | VFNDLGR1 |
| Barcode # | 8681678000473 |
| Brand | Vizyon |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
| Unit Of Measure | Sach |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: PC-750PNKGL-PD
Patty Pan Confeta 750 Pink/Gold Polka Dots (500)
$25.75
SKU: SFD-LID9.50-3
LID Thin Silver Round 9.5" (320)
$49.45
SKU: 09FO466
Fondtastic YELLOW Fondant 2lb/908g
$15.20
More From This Category
SKU: VFNDWHT6
Vizyon White 6kg Tub
$78.75
SKU: VGPM-DCM-1
Vizyon Dark Chocolate Modelling Paste 1kg
$19.95
SKU: VGPM-WCM-1
Vizyon White Chocolate Modelling Paste 1kg
$20.10
SKU: V-CUS-CRM-1
Vizyon Custard Cream Filling 1kg
$19.10CLICK for Bulk Pricing
SKU: VFNDFSC1
Vizyon Fondant Fuschia 1kg
$14.70
SKU: VFNDGRN1
Vizyon Fondant Green 1kg
$14.70
SKU: VFNDLPNK1
Vizyon Fondant Light Pink 1kg
$14.70
SKU: VFNDRED1
Vizyon Fondant Red 1kg
$14.70