Chocolate Mud Cake Mix 1kg
SKU: V-CMS-MCM-1BRAND: Vizyon
Premium Cake Mix
Vizyon Chocolate Mud Cake Mix 1kg
Vizyon Chocolate Mud Cake Mix 1kg resealable pouch pack is perfect for home cooking and baking
Similar in texture and taste to a chocolate mud cake. With a fantastic taste and texture, the Moist Cake Mix provides a genuine chocolate flavour. Plus, add chocolate or walnut pieces into the mix to enhance the cake mix texture and taste.
Vizyon cake mixes have a high volume and fine soft texture. As such, they assist you to maintain the flavour and quality while keeping their freshness for a longer time. In a convenient, resealable foil pouch, the powder mixture will ensure you make fantastic tasting cakes whenever you need it.
Directions for Use
Vizyon Chocolate Moist Cake Mix : 1000g
Egg : 250g (5 ad.)
Oil : 250g
Water : 300g
Total Weight : 1800g
Add the cake mix powder to the egg, oil and water mixture and mix together for 4 minutes. Walnut or chocolate pieces can be added into the batter as an additional option.
Oven Temperature : About 180C. Cooking Time : 45-55 minutes
(V-CMS-MCM-1)
| SKU | V-CMS-MCM-1 |
| Brand | Vizyon |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.135m |
| Shipping Cubic | 0.004657500m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: OR1007
Ornament Cupid Bow/Arrow Silver (Pk 12)
$8.37
More From This Category
SKU: BG-WHBL435
Bloom Baking Cup WHITE (24pk)
$4.45
SKU: CMG10SIL
Colour Mill GLITZ Blend Edible SILVER 10ml
$5.65
SKU: DC-ZENTR01
ZEN Tray WHITE 110 x 245mm (50)
$57.75
SKU: PETCTLM
LID Clear PET to suit Catering Tray WCTM360
$0.80
SKU: SP-RAINBOW
HUNDREDS OF RAINBOWS Handcut Toppers 55g
$9.75
SKU: V-CMS-BRM-1
Chocolate Fudge Brownie Cake Mix 1kg
$22.45
SKU: DC-ZENBO00C
ZEN CLEAR LID suits ZEN Bowls (50)
$26.25
SKU: KSCA0054
Katy Sue MINIATURE CHRISTMAS TREES
$16.95