TRIANGLE 175ml (100pcs) Dessert Cup
SKU: DC-PMO07.00BRAND: Martellato
85mm sides x 65 mm h Capacity 175ml
65mm high x 85mm in diameter
These high quality, elegant plastic containers are a fantastic way to serve your desserts.
A perfect way to display colours and layers and a great way to manage portion control to keep your costs down!
Can be used for dessert bars, catering functions, weddings, parties and more...
- Heat Tolerance -18C to +70C
- BPA Free
- 100% Recyclable Material
- Can be re-used
- Dishwasher Safe up to 50 washes
- Packed in convenient quantities of 100
Made in Italy by Martellato
(DC-PMO07.00)
| SKU | DC-PMO07.00 |
| Barcode # | 8029859040212 |
| Brand | Martellato |
| Shipping Weight | 0.9500kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.007280000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: DC-PMOCO009
GREEK 120ml Dessert Cup (100)
$44.08
SKU: DC-PMOPE001
PENTA Dessert Cup 120ml (100)
$44.10
SKU: DC-PMOCE003
WAVE 200ml Dessert Cup (100)
$48.83
SKU: DC-ZENTR02
ZEN Tray BLACK 110 x 245mm (50)
$57.75
SKU: DC-ZENBO00
ZEN Bowl CLEAR 460ml (50)
$37.80
SKU: DC-PMOCO008
GREEK 50ml Dessert Cup (100)
$41.50
SKU: DC-PMOLO001-C
LOVE Heart Lid - 100ml (100)
$22.50
SKU: DC-PMOTO001-C
CLASSIC Lid - 42mm 50ml (100)
$14.35