Cake Tin Round 175mm (approx 7in)
SKU: TN1070BRAND: Cecil and Co Australia
Quality Cake Tin manufactured in Australia by Cecil & Co
Please note that these tins are handmade and that dimensions may vary by several millimeters. Similarly, incremental increases in mm size may not be exactly consistent with inch sizing.
Tins are manufactured using quality tin plate and are all 80mm High
Care Instructions
- Wash tin in warm water and detergent, then dry thoroughly in warm oven
- Do not use abrasives of any kind
- Do not put in dishwasher
- Lining tin is recommended as it is not guaranteed watertight
(TN1070)
| SKU | TN1070 |
| Barcode # | 9341625008226 |
| Brand | Cecil and Co Australia |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.004332000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: INBX12-12-60
Insert for CCBOX12 -12 Hole Std 60mm (ea)
SKU: CCBOX12-P
12 Hole Cupcake Box Select Insert (ea)
From $1.35
SKU: CCBOX6-P
6 Hole Cupcake Box WHITE Select Insert (ea)
From $0.90
More From This Category
SKU: 01MO169
MondoPro 3" DEEP Cake Pan 22.5x7.5cm (9in)
$16.34
SKU: CT4R07
LOYAL Elite 4" DEEP Cake Tin 7" Round
$14.25
SKU: TN1040
Cake Tin Round 100mm (approx 4in)
$8.90
SKU: CT4R04
LOYAL/ MONDO 4" DEEP Cake Tin 4" Round
$9.25
SKU: 01MO168
MondoPro 3" DEEP Cake Pan 20x7.5cm (8in)
$13.65
SKU: 01MO166
MondoPro 3" DEEP Cake Pan 15x7.5cm (6in)
$11.95
SKU: TN1160
Cake Tin Round 400mm (approx 16in)
$36.45
SKU: CT4R09
LOYAL Elite 4" DEEP Cake Tin 9" Round
$19.65