Cake Tin Round 400mm (approx 16in)
SKU: TN1160BRAND: Cecil and Co Australia
Quality Cake Tin manufactured in Australia by Cecil & Co
Please note that these tins are handmade and that dimensions may vary by several millimeters. Similarly, incremental increases in mm size may not be exactly consistent with inch sizing.
Tins are manufactured using quality tin plate and are all 80mm High
Care Instructions
- Wash tin in warm water and detergent, then dry thoroughly in warm oven
- Do not use abrasives of any kind
- Do not put in dishwasher
- Lining tin is recommended as it is not guaranteed watertight
(TN1160)
| SKU | TN1160 |
| Barcode # | 9341625008400 |
| Brand | Cecil and Co Australia |
| Shipping Weight | 1.7000kg |
| Shipping Width | 0.420m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.420m |
| Shipping Cubic | 0.021168000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: TN1204
Cake Tin Rectangle 225x175x82mm (9x7x3.25in)
$15.65
SKU: LO-LP280RP
Loyal Silicone Pastry Brush 28cm
$9.10
More From This Category
SKU: TN1150
Cake Tin Round 375mm (approx 15in)
$34.25
SKU: 01MO170
MondoPro 3" DEEP Cake Pan 25x7.5cm (10in)
$19.31
SKU: TN1100
Cake Tin Round 241mm (approx 10in)
$15.75
SKU: TN1140
Cake Tin Round 350mm (approx 14in)
$33.85
SKU: CT4R06
LOYAL / MONDO 4" DEEP Cake Tin 6" Round
$12.25
SKU: TN1050
Cake Tin Round 125mm (approx 5in)
$9.90
SKU: TN1110
Cake Tin Round 271mm (approx 11in)
$17.25
SKU: TN1060
Cake Tin Round 150mm (approx 6in)
$13.50