LOYAL Elite Anodised cake Tin Half Slab 12x16x3"
SKU: CT3HLFBRAND: Loyal Bakeware
The LOYAL ELITE cake tin range is now here!
These cake tins are made of high quality aluminium which guarantees an even heat transfer throughout the tin. The elite range comes with an anodised finish, resulting in a smooth surface allowing for easy release and cleanup! The tins additionally feature a rolled rim for easy handling. The superior quality of our tin ensures they will not rust or warp.
Ideal for baking sponges & cakes. Bake a top and bottom layer then add a filling in between!
If cared for properly our tins will provide many years of service.
Features:
Rust Proof
Heat rated - 285 degrees
Heavy Duty
Care Instructions: Hand Wash with Warm Soapy water.
(CT3HLF)
| SKU | CT3HLF |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.009600000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CCSCI4324
Cake Craft Titanium Dioxide 1kg
$55.00
SKU: IN381501
Bakels Vegan Cake Mix 12.5kg *SPECIAL ORDER
$112.00
SKU: TYLO50
CMC Tylose Powder 50g
$7.50
SKU: SCI4287
Cake Craft Titanium Dioxide 70g
$8.95
SKU: K-09OT541
Bling Pastel Sequin Mix - 1kg
$19.85
SKU: K-09OT540
Bling Pastel Confetti Mix - 1kg
$19.80
More From This Category
SKU: TN1100
Cake Tin Round 241mm (approx 10in)
$15.75
SKU: TN1120
Cake Tin Round 300mm (approx 12in)
$18.65
SKU: TN1070
Cake Tin Round 175mm (approx 7in)
$14.00
SKU: CT4R07
LOYAL Elite 4" DEEP Cake Tin 7" Round
$14.25
SKU: 01MO170
MondoPro 3" DEEP Cake Pan 25x7.5cm (10in)
$19.31
SKU: 01MO172
MondoPro 3" DEEP Cake Pan 30x7.5cm (12in)
$23.71
SKU: TN1080
Cake Tin Round 200mm (approx 8in)
$15.00
SKU: 01MO165
MondoPro 3" DEEP Cake Pan 12.5x7.5cm (5in)
$9.41