Sweetapolita Splashes + Sparkles Drink Glitter Set 12g
SKU: SP-5284BRAND: Sweetapolita Sprinkles + Stuff
OVERVIEW
Every sip deserves a dash of magic! This incredible Star Dust Drink Glitter is made from 100% Edible, FDA approved ingredients.
Put a few pinches of this hyper-pearlescent glitter in cocktails, beer, spirits, wine, champagne, tea, ice coffee, soda, lemonade & any other alcoholic or non-alcoholic beverage you can dream of, to add shimmery, sparkly magic.
Each 4g jar yields about 30+ 150ml beverages!
In this trio you'll find:
- Magic Blue Colour Changing | Star Dust Edible Drink Glitter
- Pretty Purple | Star Dust Edible Drink Glitter
- Seaside Teal | Star Dust Edible Drink Glitter
MADE IN THE USA | 100% EDIBLE | FDA APPROVED INGREDIENTS | NON-GMO | HALAL SUITABLE | FLAVOURLESS | ODOURLESS | CALORIE FREE
INGREDIENTS
Sugar (dextrose), Mica based pearlescent, Brilliant blue FCF, Indigotine lake, Tartrazine lake, Indigotine, Erythrosine, Brilliant blue lake. FDA Approved.
HOW TO USE
- Using your fingers or a tiny spoon, add a few pinches of Star Dust and stir into any cocktail, beer, spirits, wine, champagne, tea, ice coffee, soda, lemonade & any other alcoholic or non-alcoholic beverage you can dream up.
- One 4g jar is enough to create 20+ 90ml or 150ml shimmery, sparkly beverages or 6 full pints of beer.
VEGAN • GLUTEN FREE • DAIRY FREE • NUT FREE
(SP-5284)
| SKU | SP-5284 |
| Barcode # | 0990002552846 |
| Brand | Sweetapolita Sprinkles + Stuff |
| Shipping Weight | 0.0120kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.040m |
| Shipping Cubic | 0.000176000m3 |
| Unit Of Measure | Jar |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: CM-5046
Chefmaster Rose Pink Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: AI28090-1
4mm SILVER Cachous 1kg by Amarischia
$30.00
SKU: IN-SSFUCHSIA
Sanding Sugar FUCHSIA100g
$6.45
SKU: CCM03BS00-15
FFI Chocolate Buttons Milk 15Kg
$133.00
SKU: CMA20EME
Colour Mill Aqua Emerald 20ml
$5.95
SKU: DD4KGWHT
COLOUR MILL DECORATORS DOUGH WHITE 4KG
$39.00
SKU: RR063
Flower Mix - Sapphire Blue 10g
$8.50
SKU: ED3090
NonPariels 100s &1000s (1.5kg)
$14.75