SFD Cake Box 8x8x6" with Top Window
SKU: SFD-CBX886BRAND: Statewide Food Distributors
Transport your cakes safely in these sturdy durable 6 inch high STANDARD Cake Boxes.
Our STANDARD Cake Box range is ideal for placing tiered cakes inside. A front opening flap ensures worry free removal of contents.
- 2 pieces: Box & Lid
- Lid with PVC window
- High quality 400gsm milk board
- Flat packed, easy to assemble with front opening to prevent damage when placing or removing cake from the box
- Use a 8 inch/20 cm base cake board or smaller
(SFD-CBX886)
| SKU | SFD-CBX886 |
| Brand | Statewide Food Distributors |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.001m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.000067600m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CBC3-SR09
3mm Cake Board Std 09" Round Silver (50)
$24.10
SKU: CB4-WR08
4mm MDF Board White Round 08"
$1.90
SKU: CBC2-SR08
2mm Cake Board 08" Silver Round (50)
$20.30
SKU: CBC2-SR12
2mm Cake Board 12" Silver Round (50)
$34.45
SKU: SFD-LID10-3
LID Thin 350gsm Silver Round 10" (320)
$47.10
SKU: SFD-CBX12126
SFD Cake Box 12x12x6" with Top Window
More From This Category
SKU: LO-CBXS10
Loyal Cake Box 10x10x6" with Top Window
$2.29
SKU: LO-CBXS08
Loyal Cake Box 8x8x6" with Top Window
$1.85