Roberts MARINE Sprinkle Mix 120g - BEST BEFORE 03/2024
SKU: RE-MARINEBRAND: Roberts Edible Craft
Roberts Marine Mix 120g
A unique edible blend of Non Pareils, Jimmies & Sugar Pearls
Suitable for decorating on buttercream, ganache, royal icing, fondant, meringues, chocolate, donuts and ice cream.
Can be baked inside cookies and cake batters.
Product is to be stored in cool dry conditions, away from direct sunlight, heat or humidity.
Allergen Statement: Contains GLUTEN, SOY.
Ingredients: Sugar, Tapioca Starch, Vegetable Fat (Emulsifiers 492, 322 - SOY Lecithin), Glucose (Wheat), Rice Starch, Corn Starch, Wheat Starch, Wheat Meal, Flavour, one or more of the following colours (102, 110, 120, 122, 123, 124, 132, 133, 153, 155, 171, 174), Glazing Agent (904, 903), Vegetable Gum (414).
This product is manufactured in a facility that handles other products and therefore may contain traces of allergens.
Suitable for Halal & Vegetarian Dietary requirements.
Made in Australia from Local and Imported Ingredients
(RE-MARINE)
| SKU | RE-MARINE |
| Barcode # | 9311589000215 |
| Brand | Roberts Edible Craft |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000225000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: ED3030
Non Pareils PINK (1Kg)
$12.95
SKU: RR026
Rose Buds - Vintage Rose 50g
$16.90
SKU: ED-MOTHER-3
Mothers Day Plaque 3 Designs 75 piece/box
$38.50
More From This Category
SKU: ED3095H
Sprinkles Chocolate Coloured Sticks 50g Hangsell
$2.95
SKU: BG-SP-AROD1
Sprinks AQUA Rods 75g
$5.95
SKU: RE-INCRED
Roberts INCREDIBLES Sprinkle Mix 80g
$4.95
SKU: S66Stars
Roberts Stars & Stripes Sprinkle Mix 80g
$5.50
SKU: SP-RAINBOW
HUNDREDS OF RAINBOWS Handcut Toppers 55g
$9.75
SKU: RE-MINION
Roberts MINIONS Sprinkle Mix 80g
$4.95
SKU: BG-SP-MPROD
Sprinks Matte Pink Rods 75g
$5.95
SKU: BG-SP-SROD1
Sprinks Silver Rods 75g
$6.20