NonStick Sugar 500g Bag
SKU: IC1100BRAND: Cake Art
A silky feel with non stick qualities. Designed to work with Cake Art coloured icings when kneading, rolling out and buffing, as any excess can easily be brushed off or buffed into the surface maintaining the brilliant colours. For use as a dust on your bench, rolling pin or anywhere that requires a non stick result. Ideal for use with sugar pastes, perfect for fine cut outs and flower petals. This sugar blend helps to release sugarpaste from silicone moulds. Recommended to use in humid conditions to assist in creating a matt finish to cake icing.
(IC1100)
| SKU | IC1100 |
| Barcode # | 9316364000206 |
| Brand | Cake Art |
| Shipping Weight | 0.5150kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.000924000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: IN-SSLTBLUE
Sanding Sugar LIGHT BLUE 100g
$6.45
SKU: IN-SSYELLOW
Sanding Sugar YELLOW 100g
$6.45
SKU: IN-SSSHIMGOLD
Sanding Sugar SHIMMERING GOLD 100g
$6.45
SKU: SP-SSYEL-500
Sanding Sugar YELLOW 500g | Sprinks
$18.95
SKU: IN-SSBLACK
Sanding Sugar BLACK 100g
$6.45
SKU: IN-SSGOLD
Sanding Sugar GOLD100g
$6.45
SKU: SP-SSLBU-500
Sanding Sugar LIGHT BLUE 500g | Sprinks
$18.95
SKU: 09MO326
OTT Royal Icing Mix 425gm
$9.75