Progel Colour - Lime 25g
SKU: RD-PGL-LIMEBRAND: Rainbow Dust Colours
Professional Concentrated Food Colours
Progel® is a highly concentrated, bake stable food colouring from Rainbow Dust
Progel® can be used to colour decorations e.g. sugarpaste, frosting, or marzipan. Progel® keeps its vibrancy once baked making it the ideal choice for colouring cake batter.
Ingredients
Humectant: E422, Water, Modified starch (tapioca), Colours: *E102, E133. Warning: *E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Storage
Store at ambient room temperature.
Instructions
Mix a small amount into your chosen application until desired shade of colour is achieved. Recommended dosage: 3g of colour per 1kg of decoration & cake (max. dosage 8g)
(RD-PGL-LIME)
| SKU | RD-PGL-LIME |
| Barcode # | 5060197937539 |
| Brand | Rainbow Dust Colours |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.030m |
| Shipping Height | 0.125m |
| Shipping Length | 0.040m |
| Shipping Cubic | 0.000150000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CO7040
Powder Dye Green 1g
$3.95
SKU: FC-PISTAC
Faye Cahill Lustre Pistachio 20ml
$12.75
SKU: 09FO472
Fondtastic ROYAL BLUE Fondant 1Kg
$15.20
SKU: CCVAN5LTS
Cake Craft Vanilla Bean Paste With Seeds 5 Lts
$245.00
More From This Category
SKU: CML-SAGE
Colour Mill Oil Based Colour SAGE 20ml
$6.95
SKU: CML-BBELL
Colour Mill Oil Based Colour BLUE BELL 20ml
$6.95
SKU: CML-KIW
Colour Mill Oil Based Colour KIWI 20ml
$6.95
SKU: CML-LAVNDR
Colour Mill Oil Based Colour LAVENDER 20ml
$6.95
SKU: CML-BOST
Colour Mill Oil Based Colour Booster 20ml
$6.95
SKU: CML-RUST
Colour Mill Oil Based Colour RUST 20ml
$6.95
SKU: CML-YELL-100
Colour Mill Oil Based Colour YELLOW 100ml (Large)
$22.20
SKU: CM-5081
Chefmaster Violet Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50