Colour Mill Oil Based Colour Booster 20ml
SKU: CML-BOSTBRAND: Colour Mill
Use in Buttercream, Swiss Meringue, Chocolate
If you're struggling to achieve vibrant results in your buttercream & baking, add Booster to help emulsify and get the most from your colours. Booster allows your colour to mix through the oils in your baking.
What is it?
'Booster colour enhance' does exactly that. It is used to intensify your colour through emulsification. By adding booster, you will achieve a deep colour using less colouring.
It's magic (almost).
- Emulsifies (allows different types of ingredients to mix)
- Helps disperse your colour and dye more evenly
- Improves fluidity in chocolate (similar to cocoa butter)
- Add gel colouring to chocolate by mixing with Booster (approx 3 parts booster to 1 part gel).
Directions:
Shake well before use
Add approx 1 drop per 100g product.
Blended & bottled in Australia from local & imported ingredients.
- Allergen Free
- Vegan
- Halal
- Kosher
Size 20ml (approx 30g)
You're supporting Australian owned small business, thank you!
*If using Colour Mill colours to dye, you will not need Booster. This product is designed to improve less effective products.*
(CML-BOST)
| SKU | CML-BOST |
| Barcode # | 84492494 |
| Brand | Colour Mill |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.025m |
| Shipping Height | 0.045m |
| Shipping Length | 0.025m |
| Shipping Cubic | 0.000028000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: CML-LAVNDR
Colour Mill Oil Based Colour LAVENDER 20ml
$6.95
SKU: CM-5470
Chefmaster Bright Red Liqua-Gel 298g
$32.50
SKU: CM-5455
Chefmaster Burgundy Wine Liqua-Gel 298g
$29.00
SKU: CML-RSP-100
Colour Mill Oil Based Colour RASPBERRY 100ml (Larg
$22.20
SKU: CML-MANG
Colour Mill Oil Based Colour MANGO 20ml
$6.95
SKU: CML-SAGE
Colour Mill Oil Based Colour SAGE 20ml
$6.95
SKU: CM-5753
Chefmaster Neon Brt Green Liqua-Gel 298g
$21.20
SKU: CML-WHT
Colour Mill Oil Based Colour WHITE 20ml
$6.95