Loyal No 97 Petal STD Tip
SKU: LO-LTS097RPBRAND: Loyal Bakeware
LOYAL NO. 97 PETAL STANDARD TUBE
- Ideal for piping a variety of flowers including roses, carnations, daisies, pansies plus ruffles, drapes, swags and bows
- Professional grade
- Stainless steel
- Seamless
- Made in Korea
- Use with STANDARD coupler LTSDC01 (uncarded) / LTSDC01RP (carded)
- SIZE Standard
- COUPLER Standard
- BOTTOM DIAMETER 18mm
- INTERNAL DIAMETER OF TOP
- EXTERNAL DIAMETER OF TOP
- WIDTH 10.3mm
- LENGTH 1.5mm
- # OF STARS
- TUBE HEIGHT 30mm
- BARCODE 9341671009130
(LO-LTS097RP)
| SKU | LO-LTS097RP |
| Barcode # | 9341671009130 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000100000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: W402-46
Wilton Std Basketweave Tip #46
$1.76
SKU: LO-LTS079RP
Loyal No 79 Specialty STD Tip
$2.95
SKU: LO-LTS2FRP
Loyal No 2F Drop Flower MEDIUM Tip
$2.95
More From This Category
SKU: LO-LTS129RP
Loyal 129 Drop Flower STD Tip
$2.95
SKU: LO-LTS065RP
Loyal No 65 Leaf STD Tip
$2.95
SKU: LO-LTS0000RP
Loyal No 000 Round STD Tip
$2.95
SKU: LO-LTS190RP
Loyal No 190 Drop Flower MED Tip
$2.95
SKU: LO-LTS3215
Loyal No 15 Closed Star Tube Stainless steel
$2.95
SKU: LO-LTS010RP
Loyal No 10 Round STD Tip
$2.95
SKU: LO-LTS3209
Loyal No 9 Closed Star Tube Stainless steel
$2.95
SKU: LO-LTS012RP
Loyal No 12 Round STD Tip
$2.95