HEART CAKE TINS 8IN/20X7.5C MONDO
SKU: 01MO231BRAND: Mondo
PRO HEART CAKE PAN
Heart shaped pan brings you the elegance and romance in design you require for your wedding or special occasion cakes. Each pan features straight sides essential for layering ease.
The Pro Series Cake Pan is made from premium 3003 alloy and is anodized. This process gives each pan a hardened and smooth surface for quick heat generation, easy food release, and effortless cleanup. These pans will be part of your everyday baking life.
Even with tough handling, the 25 year guarantee ensures these pans will not rust, blister, chip or warp. For best results, hand wash only.
(01MO231)
| SKU | 01MO231 |
| Brand | Mondo |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000972000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: W418-67
Wilton Leaf Tip #67
$2.07
SKU: LO-LTS4BRP
Loyal No 4B Open Star MED Tip
$2.95
SKU: LO-LTS3209
Loyal No 9 Closed Star Tube Stainless steel
$2.95
SKU: 01MO230
HEART CAKE TINS 6IN/15X7.5CM MONDO
$12.30
SKU: 01MO232
HEART CAKE TINS 10IN/25X7.5CM MONDO
$23.00
More From This Category
SKU: LO-LTS199RP
Loyal No 199 Open Star STD Tip
$2.95
SKU: LO-LTS129RP
Loyal 129 Drop Flower STD Tip
$2.95
SKU: PA320W
Flower Wire White No.20 (Pk 50)
$2.50
SKU: LO-MTMC09GY
Chocolate Mini Melter/Tempering Machine 1.8l - Gre
$325.00
SKU: HA9200
Stencil Mini Shell Icon Cupcake Set
$4.46
SKU: TN1051
Cake Tin Square 125mm (approx 5in)
$10.35