FMM Embossing Rolling Pin - VINTAGE SWIRLS
SKU: FM-PINVINSWRLBRAND: FMM Sugarcraft
Original Sugarcraft Products - Manufactured in the UK
Vintage Swirls – Embossed Rolling Pin
Made from food grade clear acrylic, our embossed rolling pins are great for decorating cakes but can also be used to create designs on polymer clay and porcelain.
Simply roll over Sugarpaste, marzipan, clay or porcelain to reveal a perfect pattern. Because our pins are laser cut they leave a crisp design with exceptional pattern depth in the paste or clay with no join marks. Perfect size for cupcakes or add side detail to large cakes 165mm long x 12mm diameter, large enough to cover the side of a cake up to 5 inches deep Deep cut textured rolling pins ensure that the design stands proud on the paste making it easy to paint or dust Create perfectly patterned decorations which look outstanding yet are easy to achieve with just the rolling of a pin! Makes quick work of adding texture to various cakes and bakes and craft projects The image shows the pattern made with this embossed pin
(FM-PINVINSWRL)
| SKU | FM-PINVINSWRL |
| Barcode # | 5060040863541 |
| Brand | FMM Sugarcraft |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.000600000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: PA-T141412E
Cake Box Tall 14x14x12" Top Window E-Flute
More From This Category
SKU: FM-CUTCAR
FMM Cutter Carnation Set of 3
$7.58
SKU: FM-CUTROP75
FMM Cutter 5 Petal Rose 75mm
SKU: FM-CUTFAIRYT
FMM FairyTale Motifs Tappit Set
$12.01
SKU: FM-CUTCHR
FMM Cutter Chrysanthemum Leaf
$5.75
SKU: FM-CUTWOW
FMM WOW - Shape Cutter
$9.45
SKU: FM-CUTMRMRS
FMM Curved Words - Mr & Mrs
$15.52
SKU: FM-PINSMPAIS
FMM Embossing Rolling Pin - SMALL PAISLEY
$15.33
SKU: FM-CUTALPOE2
FMM Cutter Old English Alphabet Lower Case
$7.88