FMM Curved Words - Happy Birthday
SKU: FM-CUTHAPBDAYBRAND: FMM Sugarcraft
Original Sugarcraft Products - Manufactured in the UK
Happy Birthday Cutter
Create a ‘Happy Birthday’ inscription from just one cutter, no need to cut individual letters to create your message. This cutter features our popular Art Deco font. Easy to use, the unique design of these cutters means they can be used flat as a side design on a cake or cake board or dried over a cylindrical shape to create curved words that can be used as a cake topper. Add lustre dust, gold/silver spray or edible sparkles to complete the look.
Made in the UK
Product Code: CUTHAPBDAY
SKU: 5060040864487
Design Registration Number: 6007715
Food Approved Plastic – BPA free
Approx. size: 16cm (H) x 6cm (L)
1 cutter
Full ‘how to’ instructions on back of packaging
Main image shows the Happy Birthday cutter being used with fondant
Always use a good quality modelling paste rolled thinly and allowed to dry for a few minutes for best results, if using Sugar paste add a little Tylo or CMC to strengthen the paste and speed up drying
(FM-CUTHAPBDAY)
| SKU | FM-CUTHAPBDAY |
| Barcode # | 5060040864487 |
| Brand | FMM Sugarcraft |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.000600000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: VFNDFSC1
Vizyon Fondant Fuschia 1kg
$14.70
SKU: MM-MMO-1405
Marvelous Molds - Fleur de Lis Pattern Silicone On
$30.00
More From This Category
SKU: FM-CUTCAR
FMM Cutter Carnation Set of 3
$7.58
SKU: FM-CUTROP75
FMM Cutter 5 Petal Rose 75mm
SKU: FM-CUTFAIRYT
FMM FairyTale Motifs Tappit Set
$12.01
SKU: FM-CUTCHR
FMM Cutter Chrysanthemum Leaf
$5.75
SKU: FM-CUTWOW
FMM WOW - Shape Cutter
$9.45
SKU: FM-CUTMRMRS
FMM Curved Words - Mr & Mrs
$15.52
SKU: FM-PINSMPAIS
FMM Embossing Rolling Pin - SMALL PAISLEY
$15.33
SKU: FM-CUTALPOE2
FMM Cutter Old English Alphabet Lower Case
$7.88