FMM Cutter Rose Calyx Set of 3
SKU: FM-CUTCLXBRAND: FMM Sugarcraft
Original Sugarcraft Products - Manufactured in the UK
Rose Calyx Set of 3
Use the Rose Calyx set of 3 cutters to add realistic touch to your sugar roses for that professional finish when decorating any celebration cake. Your roses will be enhanced with the addition of a calyx, bringing the natural beauty and romantic quality of the rose to the fore. The cutter also allows you to create the rose bud from which the flower blooms.
Made in the UK
Product Code: CUTCLX
Barcode: 5060040860564
Food Approved Plastic – BPA free
30mm/35mm/40mm
3 Cutter
Full ‘how to’ instructions on back of packaging
Main image shows the Rose Calyx set of 3 cutters being used with fondant
Always use a good quality modelling paste rolled thinly and allowed to dry for a few minutes for best results, if using Sugar paste add a little Tylo or CMC to strengthen the paste and speed up drying
(FM-CUTCLX)
| SKU | FM-CUTCLX |
| Barcode # | 5060040860564 |
| Brand | FMM Sugarcraft |
| Shipping Weight | 0.0210kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000260000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: FM-CUTGING
FMM Cutter Gingerbread People
$15.75
SKU: FM-PINVINSWRL
FMM Embossing Rolling Pin - VINTAGE SWIRLS
$15.33
SKU: FM-CUTFAIRYT
FMM FairyTale Motifs Tappit Set
$12.01
SKU: FM-CUTROP75
FMM Cutter 5 Petal Rose 75mm
SKU: FM-CUTXMAS
FMM Cutter Merry Christmas
$19.95
SKU: FM1012
FMM Cutter Carnation 35mm
$4.66
SKU: FM-CUTFUNK
FMM Cutter Funky Alphabet and Numbers Upper Case
$14.57
SKU: FM-CUTLADY
FMM Cutter Ladies Accessories Set
$7.95