Chefmaster Burgundy Wine Liqua-Gel 2.3oz/68ml
SKU: CM-5051BRAND: Chefmaster
Chefmaster LIQUA-GEL 2.3oz/68ml Bottle
Chefmaster Liqua-Gel is a highly concentrated, vibrant food colouring that mixes easily and provides consistent tones without altering the texturing of your product.
Colours are intense, bright and vivid. Easy to mix and disperse instantly. Gels come in a bulk 2.3oz (68ml) squeeze bottle with twist-top lid, so you can add drops for easy-to-repeat colors every time.
Use in whipped icing, buttercream, fondant, cookies, and more.
- Vibrant Colours
- Will not break down icings
- Fade and bleed resistant
- Easy clean up
- High concentrated color for cost efficiency
- Gluten Free
- Halal and Kosher certified.
- Not derived from animals or animal products.
- Made in the USA with high quality FDA approved ingredients
(CM-5051)
| SKU | CM-5051 |
| Barcode # | 0023114220157 |
| Brand | Chefmaster |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.030m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.030m |
| Shipping Cubic | 0.000090000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: CM-5477
Chefmaster Super Red Liqua-Gel 298g
$23.35
SKU: CB6W1624
6mm MDF Board White Rectangle 16x24"
$10.35
SKU: CM-5455
Chefmaster Burgundy Wine Liqua-Gel 298g
$29.00
More From This Category
SKU: CM-5073
Chefmaster Super Red Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5750A
Chefmaster Neon Bright Blue Liqua Gel 298g
$21.20
SKU: CM-5011
Chefmaster Royal Blue Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5470
Chefmaster Bright Red Liqua-Gel 298g
$32.50
SKU: CM-5701
Chefmaster Neon Blue Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5061
Chefmaster Red Red Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50
SKU: CM-5765
Chefmaster Neon Bright Yellow Liqua-Gel 298g
$21.20
SKU: CM-5006
Chefmaster Coal Black Liqua-Gel 2.3oz/68ml
$8.50