Bakels White Mud Cake Mix 15kg
SKU: IC384661BRAND: Bakels
Product Name: Bakels White Mud Cake
Product Code: 384661
Description: Creamy white coloured powder.
Function: Creamy white coloured powder to produce white mud cake.
Ingredient Listing:
| Sugar, Wheat flour (thiamine, folate), Vegetable fat (vegetable oil, emulsifiers (471,477), antioxidant (307)), Maltodextrin, Potato flour, Salt, Milk solids, Raising agents (450, 500), Natural flavour. |
Nutrition Information (per 100g):
| Energy kJ | 1650 | |
| Protein g | 4.2 | |
| Fat - Total g | 4.1 | |
| Fat - Saturated g | 2 | |
| Carbohydrate g | 83.5 | |
| Carbohydrate - Sugars g | 53.4 | |
| Dietary Fibre g | 1.1 | |
| Sodium mg | 521 |
All quantities expressed in the nutrition information are average quantities only.
Allergens:
| Contains: gluten and milk |
| May be present due to shared equipment: tree nuts, egg, soy, sulphites and sesame |
GMO Status: Does not require any GM label statement under Standard 1.5.2 of the ANZFA regulations.
Halal Status: Not Halal certified
Recipes:
| White Mud Cake (38466A) |
(IC384661)
| SKU | IC384661 |
| Barcode # | 9313689015267 |
| Brand | Bakels |
| Shipping Weight | 16.5000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.640m |
| Shipping Cubic | 0.020480000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
SKU: RR039
Rose Buds - Vintage Rose 20g
$10.30
SKU: RR001
Damascus Rose Buds 50g
$16.90
More From This Category
SKU: IN384642
Bakels ALL IN Chocolate Mud Mix 12.5kg *Special Or
$105.00
SKU: IN383501
Bakels Mississipi Mud Cake Mix 15kg
$105.00
SKU: IN376001
Bakels Cake Donut Mix 15kg *Special Order
$91.00
SKU: IC383201-I
Bakels Caramel Delite Mix 15kg *Special Order
$182.00
SKU: V-CMS-BVM-1
Black Velvet Cake Mix 1kg (Vanilla Milk Choc Flavo
$22.45
SKU: IN382801
Bakels Muffin Creme Cake 15kg
$100.00
SKU: IN317012-I
Bakels Macaron Mix 10kg - *SPECIAL ORDER
$188.00
SKU: IN562003
Bakels Biscuit Crumb Base 15kg *Special Order
$160.00