Creme Shortening MB Bakels 15kg *SPECIAL ORDER
SKU: IN166231BRAND: Bakels
Special Order Item ETA 2-3 Days
Bakels Creme Shortening - Medium Grade
Animal/vegetable based
Excellent volume
Readily accepts Apito Flavouring Pastes
For making mock creams and icings
"Clean" tasting
Ingredient List
Vegetable oil, Animal fat, Emulsifiers (322 soy, 471), Antioxidant (307b), Food acid (330), Colour (160a)
(IN166231)
| SKU | IN166231 |
| Brand | Bakels |
| Shipping Weight | 15.5000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.036000000m3 |
| Unit Of Measure | Can |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: IN441003
Bakels Strawberry Apito Paste 1kg *Special Order
$63.65
SKU: IN418233
RASPLUM Jam Filling 14kg *Special Order
$98.45
SKU: IC8004
Glycerine (50ml)
$5.50
SKU: IN442003
Bakels Raspberry Apito Paste 1kg *Special Order
$54.85
SKU: IN418283
LES Fruits 50% Raspberry 2kg Pouch
$38.00
SKU: IN-COCOABLK-500
Callebaut BLACK COCOA Powder 500g
$28.50
SKU: IN471808
Millionaires Caramel MB 12.5kg *Special Order
$130.00
SKU: TYLO50
CMC Tylose Powder 50g
$7.50