Baby Sleeping Mould Small
SKU: BG-3812BRAND: Bake Group
Silicone Mould - SMALL BABY SLEEPING
The Small Baby Sleeping Silicone Mould is made out of a silicone system specially formulated for use in food and confectionary and complies to FDA regulations.
For best results use with flowerpaste, modelling paste, fondant (with tylose as hardener), marzipan and more.
The mould measures approximately 70mm x 50mm.
Instructions: For best details, tap in small amount of paste with a small rolling pin. Roll gently over the silicone mould and remove excess paste with a blade tool rather than a knife to avoid damaging the sugarcraft silicone mould. For easy release, the sugarcraft silicone moulds can be lightly dusted with cornflour.
(BG-3812)
| SKU | BG-3812 |
| Barcode # | 9347569013364 |
| Brand | Bake Group |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.000070000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: KSCE0043
Katy Sue WINGS Silicone Mould
$19.95
SKU: KSCA0016
Katy Sue MINIATURE MUSIC SET Silicone Mould
$21.75
SKU: LO-ARL5030
Acetate Food Wrap Ribbon 50mm x 30M Roll
$10.50
SKU: SM174146
Christmas Trees Silicone Mould
$8.95
SKU: LO-MTAR40ROLL
Acetate Food Wrap Ribbon 40mm x 300m Roll
$56.70
SKU: VAD-KINGMED
Kingsbury Medallion Mould by Vintage Art Decor
$33.00
SKU: SC-EGGBUNNY
Easter Bunny and Egg Mould
$6.60
SKU: KSCE0050
Katy Sue ROSE LEAVES Silicone Mould
$19.95