Acetate Food Wrap Ribbon 40mm x 30M Roll
SKU: LO-ARL4030BRAND: Loyal Bakeware
Clear Foodsafe Ribbon - 30 Metre Roll
- Perfect for stacking cakes with custards, creams or jelly fillings
- Build curved and custom designed desserts and savouries
- Strips can be cut to size and is flexible to bend and mould
- Excellent for all chocolate work, e.g. bows and bands
- Acetate peels away from all surfaces smoothly
- When using with chocolate it leaves a natural sheen (gloss)
- A completely Food Safe product (reusable if required)
Sold in multiples of 1 metre or 30 mts Roll
(LO-ARL4030)
| SKU | LO-ARL4030 |
| Brand | Loyal Bakeware |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.330m |
| Shipping Length | 0.020m |
| Shipping Cubic | 0.000132000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SKU: C3413
Mould LG Teddy Bears (Ea)
$3.55
SKU: C3400
Mould Chocolate Numerals (Ea)
$3.55
SKU: C3412
Chocolate Mould Fairies and Cupids (Ea)
$3.55
SKU: C3420
Chocolate Mould Girls Cabbage and Strawberry Patch
$3.55
SKU: C3410
Chocolate Mould 3D Seashells with Recipe Card
$3.55
SKU: C3416
Mould Chess (Ea)
$3.55
SKU: BNCES0210
Butterfly Silicone Mould
$10.00