Cake Tin Square 125mm (approx 5in)
SKU: TN1051BRAND: Cecil and Co Australia
Quality Cake Tin manufactured in Australia by Cecil & Co
Please note that these tins are handmade and that dimensions may vary by several millimeters. Similarly, incremental increases in mm size may not be exactly consistent with inch sizing.
Tins are manufactured using quality tin plate and are all 80mm High
Care Instructions
- Wash tin in warm water and detergent, then dry thoroughly in warm oven
- Do not use abrasives of any kind
- Do not put in dishwasher
- Lining tin is recommended as it is not guaranteed watertight
(TN1051)
| SKU | TN1051 |
| Brand | Cecil and Co Australia |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.001690000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Statewide Food Distributors users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
SKU: 01MO195
Mondo Pro Rectangle Pan 22.5x30x7.5cm (9x12in)
$36.50
SKU: IN-SPRINK
Bakels Sprink Aerosol Release Spray 450g
$15.50
SKU: 01MO184
Mondo Pro Square Cake Pan 10x7.5cm (4in)
$9.85
SKU: TN1204
Cake Tin Rectangle 225x175x82mm (9x7x3.25in)
$15.65
SKU: TN1200
Tin Lamington Rect 400x300x37
$28.50
SKU: TN1161
Cake Tin Square 400mm (approx 16in)
$38.45
SKU: 01MO189
Mondo Pro Square Cake Pan 22.5x7.5cm (9in)
$23.65
SKU: 01MO198
Mondo Pro Rectangle Pan 27.5x37.5x7.5cm (11x15in)
$35.75